Uygulamalarımız

Botoxs

Botoks nedir

Yakın bir zamana kadar pek çok nörolojik hastalığın tedavisinde kullanılan botoks, son yıllarda estetik amacıyla yoğun bir şekilde kullanılan bir bakteri toksinidir.

Botoks bakteri toksini ise bir insanı zehirleyebilir mi?

Botox clostridium botulinum isimli bir bakteriden üretilen bir bakteri toksinidir. Tedavi için kullandığımız ve tedavilerde bize yarar sağlayan ilaçların hepsi yüksek dozlarda alındığında zehirleyici etkileri vardır. Bir ilaç doğru bir şekilde kullanılırsa yarar verir, yanlış kullanılırsa zarar verir. Bu basit kural, Botoks için olduğu kadar hemen hemen her ilaç için geçerlidir. Normal bir şekilde kullanıldığı takdirde hiçbir toksik etkisi olmayan bir maddedir. Bu nedenle, adının toksin olmasında dolayı herhangi bir çekince oluşturmadan, zehirleyici bir etkisi olacağına dair bir endişe olmadan, gönül rahatlığıyla uygulanabilir.

Botoksun etki mekanizması

Tüm vücudumuz beyin tarafından kontrol edilir. Herhangi bir hareketi yapmak istediğimizde beyinden çıkan hareket komutları, sinirler aracılığıyla kaslara iletilir ve sinir tarafından uyarılan kas da harekete geçer. Botox uygulandığı kaslarda geçici bir felç durumu oluşturur. Kasın tamamını değil, yapıldığı noktanın 1-2 cm çevresindeki kas dokusunu etkiler. Yüzde mimik kaslarına uygulandığında bu kasların hareketini zayıflatır ve kasın neden olduğu mimik çizgisinin derinleşmesini engeller. Yine ter bezleri de sinir sisteminden çıkan komutlarla çalışır. Botox, sinir uçlarında iletişimi sağlayan moleküllerin salgılanmasını durdurarak, sinirlerin, çalıştırdığı organlar ile arasındaki iletişimi keser. Bu durumda beyinden gelen komutlar, sinirlerin çalıştırdığı organlara yani kaslara ya da ter bezlerine ulaşamaz ve o organın, yani kas ya da ter bezlerinin çalışması engellenmiş olur.

Botoksun kullanım alanları

Tıpta birçok alanda, botoxtan, bu etki mekanizması sayesinde yararlanılır. Felç hastalarında kas kasılmalarını önlemede, tik dediğimiz farkında olmadan yapılan mimik hareketlerinin tedavisinde ve şaşılığın düzeltilmesinde kullanılır. Estetik cerrahlar ise çoğu zaman mimik kaslarının hareketlerine bağlı olarak belirginleşen dinamik yüz çizgilerini belirginliğini yok etmek için, aşırı terlemeyi azaltmak için ve kas gerginliğine bağlı oluşan migren ağrılarını tedavi etmek için botox kullanır.
Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan , Alın bölgesi, Kaş arası, Göz kenar çizgileri, Üst duda, Boyun çizgileri, El, ayak, koltuk altı terlemeleri, spasitede ve migren ağrılarında Botoks, kullanılmaktadır.

 

Botox mimik çizgilerini nasıl azaltır?

Yüzdeki mimik kaslarının yıllarca hareket etmesi sonucunda, üzerindeki deride de katlanmaya bağlı oluşan çizgiler yerleşik hale gelir. Bu çizgiler, kas hareketlerinden kaynaklandığı için bunlara dinamik çizgiler adını veriyoruz. Örneğin alındaki yatay çizgiler, kaşlar arasındaki dikey çizgiler, göz kenarlarındaki kaz ayağı dediğimiz çizgiler ve ağız çevresindeki dikey çizgiler dinamik çizgilerdir. Yüzün üst kısmındaki alın bölgesindeki dinamik çizgiler yaşlı, yıpranmış bir görünüm, iki kaş arasındaki çizgiler ise çatık kaşlı, kızgın bir bakış ifadesi verir. Yüzdeki mimik kaslarının hareketleri botoks uygulandığında zayıflar, hatta kas bir süreliğine hiç çalışmaz. Kasların hareketlerindeki zayıflamadan dolayı üzerindeki derideki kas hareketleri ile ortaya çıkan çizgilenmeler de yavaş yavaş silinir. Sonuç olarak kızgın, yaşlı, bezgin gibi görünen yüz ifadesi de giderilerek daha genç, daha canlı bir ifade kazanır.

Botoks ile aşırı terleme tedavisi

Botox, ter bezlerine de uygulanabilir. Bu şekilde ter bezleri ile onları çalıştıran sinir uçları arasındaki iletişim kesilir. Böylece ter bezlerinin aşırı çalışması engellenmiş olur. Çoğu kişi özellikle koltuk altı terlemesinden dolayı büyük rahatsızlık duyar. Özellikle yaz aylarında herkeste koltuk altı terlemesi olur. Botoks koltuk altı terlemeleri için uygulanacaksa yaz öncesi özellikle mayıs ayı en uygun aydır. Diğer taraftan bazı kişilerde mevsimle ilişkisi olmaksızın avuç içleri ve ayak tabanları da çok yoğun terleyebilir.. Aşırı terlemeden dolayı şikayeti olan ve bu durumu sosyal ve psikolojik bir problem haline getiren kişilerde botoks uygulaması ile oldukça başarılı sonuçlar alınır. Yapılan bu enjeksiyon terlemeyi azaltır ve buna bağlı oluşan ter kokusu şikayetini de ortadan kaldırır.

Botoks ile migren tedavisi

Botoxun migren üzerine etkisi yakın zamana kadar bilinmiyordu. Migren hastası olup da, yüz bölgesindeki kırışıklıkların düzeltilmesi için botoks enjeksiyonu uygulanan hastalarda botoks enjeksiyonu uygulamasının ardından migren ataklarının düzeldiğinin farkedilmesiyle bu tedavi tesadüfen keşfedilmiş oldu. Migren ağrılarının büyük bir kısmının altta yatan nedeni baş bölgesindeki kasların gerginliğidir. Migrende ağrı ataklarına neden olan kasların gerginliği ortadan kaldırılırsa yani kaslar gevşetilirse, migren ağrılarına neden olan faktör de ortadan kaldırılmış olur. Migren tedavisinde birçok ağrı dindirici ilaç kullanılmaktadır. Ancak botoksun en büyük avantajı,, botox ağrıyı dindirmez, ağrının ortaya çıkmasını engeller. Migren hastalarının % 80-90’ı botokstan yarar görmektedir. Botoksun migren tedavisindeki etkisi yaklaşık 4 ay sürer. Yani bir botox uygulamasından sonra 7-10 gün içinde etkisi başlıyor ve 4 ay boyunca ağrısız bir dönem geçirilir. Etkisi 4. ayın sonunda geçmeye başladığında tekrar yeni bir uygulama yapılması gerekir.

Botox kırışıklıkları tamamen ortadan kaldırır mı?

Eğer kırışıklık çok derinse tamamen ortadan kalkmaz, ancak hafifler. Derin kırışıklıklarda botox ile beraber dolgu maddeleri de kullanılmalıdır. Botox, derin olmayan kırışıklıkları ortadan kaldırır, derin kırışıklıkları hafifletir, ayrıca tüm kırışıklıkların derinleşmesini engeller

Ne Zaman Etki Gösteriyor? 
En erken ikinci günde etkisini göstermeye başlar. Kişiden kişiye ve ilaca bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte genel olarak etkisi dördüncü günde başlayarak yedinci günde tamamlanır. On günde tam sonuç elde edilmiş olur.

Botox’un etkisi ne kadar sürer?

Uygulamadan yaklaşık 3 ay sonra güçlü kaslarda hareket geri dönmeye başlar. 4 ay sonra zayıf kasların hareketi de başlar. 6 ay sonra etki tamamen ortadan kalkar

Botox ne sıklıkta tekrarlanmalıdır?

Botox uygulamaları 4-6 ayda bir tekrarlanır. Uygulama sayısı arttıkça araları uzayabilir. Zamanla belli mimikler unutulur ve daha düşük dozlarla aynı etkiler sağlanabilir.

Botox uygulaması nasıl yapılır?

Botox muayenehane şartlarında yapılır. Uygulama çok ince iğnelerle yapılır ve fazla bir ağrıya neden olmaz. İşlem öncesinde cildin lokal anestezik içeren bir krem ile uyuşturulması ve işlem sonrasında soğuk uygulanması ağrıyı daha da azaltır. Uygulama için 10_15 dakikalık bir seans yeterlidir

Kimler Yapabilir? 
Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları botoks, yapabiliyorlar. İşlem yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma yönünü çok iyi bilmesi gerekir.

Kimlere Uygulanır, Yaş Sınırı Var Mı? 
Yüzünde istenmeyen mimiği, çizgisi veya spazmı olan herkese, 18-65 yaş arasında uygulanabilen güvenilir bir yöntemdir. Ne var ki kırışıklık için botoks, yapıldığında, eğer kırışıklıklar çok derinse çizgiler tamamen yok olmaz fakat derinliği azalır. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.

Botox uygulamasının yan etkileri nelerdir?

  • Uygulama yerlerinde birkaç gün süren morluklar oluşabilir. Bu riski azaltmak için işlem öncesi aspirin gibi kan sulandırıcı maddeler kullanılmamalıdır.
  • Uygulama sonrasında ilk günler geçici bir baş ağrısı olabilir.
  • Botox’un önemli yan etkilerinden birisi göz kapağında düşüklük oluşmasıdır. Eğer botox göz kapağına çok yakın bir noktaya yapılırsa üst göz kapağını kaldıran adale etkilenir ve kapak düşer. Böyle bir durum oluşursa, botox’un etkisi geçinceye kadar hastanın bir göz damlası kullanması gerekir.
  • Botox sonrası en sık karşılaşılan sorun kötü uygulamalar sebebiyle doğal olmayan görünümlerdir. Mimiklerin tamamen ortadan kalkması, yüzün anlamını kaybetmesi, kaşların kenarlarının aşırı kalkıp iç kısımlarının aşağıya düşmesi ile oluşan “şeytansı bakış” hep yanlış uygulamalar sonucu oluşan görüntülerdir.

Botox’un etkisi geçince yüz daha mı kötü bir hal alır?

Hayır. Botox uygulandığı sürece yüzde yeni kırışıklık oluşmasını ve kırışıklıkların derinleşmesini önler. Ancak etkisi geçince yüz eski haline gelir. Düzenli botox uygulaması yüzün kırışıklık açısından yaşlanmasını önler

 

 

 

 

Botox sonrası yüzde ifade kaybı olur mu?

Doğru uygulamalardan sonra ifade kaybı olmaz. Botox uygulamasının amacı yüzü ifadesizleştirmek değil, mimikleri yumuşatmak, yüze doğal ve güzel bir şekil vermektir.

kmyasalpeein
Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling deriyi canlandırmak, gençleştirmek, sivilce ve izlerini, ciltte istenmeyen lekeleri gidermek, görünüşünü iyileştirmek için deriye bazı solüsyonların uygulamasıdır.

karbon
Karbon Peeling

Karbon Peeling cilde sürülen karbon solüsyonunun q anahtarlı Nd:YAG lazer ile parçalanması prensibiyle yapılan bir işlemdir. Bu parçalanma sırasında ses açığa çıkar hasta hafif ısı dışında herhangi bir acı hissetmez.

ooo
Oxygeneo

OxyGeneo 3 temel bakımı aynı anda sunan ve bu özelliğiyle diğer yöntemlerden de ayrılan bir cilt bakımı ürünüdür. OxyGeneo cildin dış tabakasını ölü hücrelerden arındırırken benzersiz yeniden canlandırıcı formülüyle cildi besler ve cilde ihtiyacı olan oksijeni içten sağlar

leke
Leke Tedavisi

Cilt lekeleri günümüzde kadın erkek pek çok birey için önemli bir sorun haline gelmiştir. Cilt lekelerinin pek çok türü mevcuttur ancak güneş lekeleri, doğum sonrası lekeler, sivilce lekeleri sıklıkla karşılaştığımız leke türleridir.