Uygulamalarımız

SİVİLCE (AKNE)

SİVİLCE (AKNE) NEDİR, NASIL OLUŞUR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Akne ( sivilce) nedir?

 

Akne (sivilce) yüz, boyun, göğüs, sırt , omuz ve üst kollarda görülen, yağ kanallarını tutan bir hastalıktır. En sık ergenlik çağında görülmekle birlikte 20 li yaşlarda ve hatta 40 lı yaşlara kadar devam edebilir . Her zaman olmasa da akneli kişiler  genellikle yağlı bir deriye sahiptir.Tedavi edilmeyen akneler skar denilen kalıcı, ciddi izler bırakabilir. Bu yüzden bir dermatolog tarafından tedavi edilmesi uygundur. .

 

Akne (sivilce) nasıl oluşur

Hem erkek hemde kadınlarda bulunan erkeklik hormonları ergenlik çağında yükselir ve derideki yağ bezlerini uyarır ve genişletir. Bu yağ bezleri, aknenin en sık görüldüğü alanlarda (yüz, göğüs,sırt) bulunur.

Yağ kanalları folikül olarak adlandırılan kıl içeren kanallarla da bağlantılıdır. Yağ bezleri sebum olarak adlandırılan yağlı bir madde üretir. Sebum, deri üzerine deri yüzeyine açılan kıl folikülleri vasıtasıyla boşalır. Bu kıl foliküllerinin ağızları por olarak adlandırılır. Sebum yani yağ , kıl folikül kanalındaki hücrelerin dökülmesi ile birlikte kanalda yapışkan bir hale gelir. Böylece por tıkanmış olur. Bakteriler foliküldeki yağ ve hücrelerle beslenerek çoğalırlar. Bu bakteriler kimyasal maddeler salgılayarak  burada bir reaksiyon yaratırlar ve folikül duvarı parçalanır. Sebum, bakteriler, ve hücreler deri içine dağılarak kızarıklık şişme ve iltihap akıntısına neden olur. Nadiren akneler hormonal dengesizliğe de bağlı olabilir.

Dermatologlar tedavileri aknenin (sivilce) tipine göre belirlerler. Bazen başka nedenlerle örneğin makyaj, losyonlar veya alınan ilaçlardan dolayı akneye benzer döküntüler olabilir. Dermatoloğunuzla görüşürken  kullandığınız ilaç ve ürünleri iyi belirtmeniz gerekir.

Dermatoloğunuz size dışardan  porların tıkanmasını engelleyen ve bakterileri krem, jel veya losyonlar önerebilir. Bu ürünler bazen kuruluk ve soyulma yaratabilir. Dermatoloğunuz size doğru kullanımı ve yan etkilerin olmaması için tavsiyelerini belirtecektir.

Deriye sürülerek kullanılan antibotiklerde vardır. Bunların kulanımı daha hafif aknelerdedir.

Dermatoloğunuz siyah noktacık beyaz yağ butonlarını ve iltihaplı kesecikleri özel aletlerle temizleyebilir. Ancak kendiniz bunlarla oynanmamalıdır. Akneyi (sivilce) derinleştirerek daha fazla büyümesine ve iz bırakmasına neden olabilirsiniz.

Ağız yoluyla antibitikler özellkle tetrasiklin, doksisiklin veya eritromisin orta ve şiddetli aknede kullanılırlar. Antibiotikler kıl folikülündeki bakterileri azaltırlar. Bu da  kızarıklıklar ve iltihaplanmaları azaltır.

Doğum konrol hapları kadınlarda akneyi önemli derecede iyileştirdikleri gözlenlenebilir bu amaçla tedavi maksadıylada kullanılırlar.

Genel prensipler:

Akne (sivilce) etkili bir şekilde tedavi edilebilir ancak tedavi yavaş ilerler. Akne tedavisinde iyileşmeler 2. ayda başlar ve 4-8 ay arasında bir düzelme sağlanır. Özellikle ilk 1. ayda aknenin artması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bunu bilerek sabırlı ve dermatoloğunuzla irtibat halinde olursanız tedavi mükemmel sonuç verecektir.

Mümkünse nemli ortamlarda sauna havalandırması olmayan mutfaklarda bulunulmamalıdır.

Yağlı ürünler ve kozmetikler kullanılmamalıdır.

Tahriş edici ovalayıcı tarzda deri temizliği akneyi alevlendirebilir kaçınılmalıdır.

Akneler (sivilce) sıkılıp kopartılmamalıdır.

Hafif akne (sivilce) tedavileri:

Hafif akneler (sivilce) topical jel solusyon ve losyonlarla tedavi edilir. Ekstra vitamin ve minerallerin kullanımının tedaviye faydası bulunmamıştır.

Yüzünüzü su ile hafif bir temizleyici sabun veya antiseptik jel kullanarak günde iki kez yıkayın

Akne (sivilce) ürünlerini sadece akne üzerlerine nokta halinde değil tüm etkilenen alanlara yayarak uygulayın.

Akne (sivilce)  tedavi ajanları ilk 2-4 hafta kuruluk yaratabilir. Zamanla cilt bu reaksiyonları göstermez.

Yağsız bir nemlendirici kuruma şikayeti için kullanılabilir.

Yağlı kozmetikler, fondoten, krem ve güneş koruyucular kullanılmamalıdır.

Iyileşme 2-4 ay arasında olabilir.

Şiddetli tahrişlerde tedavi bırakılmalı doktorunuzla görüşülmelidir.

Hafif derecede ki aknelerde genellikle topikal yani dışardan sürme şeklinde ilaçlar kullanılır

Topikal akne (sivilce) ilaçları

Antiseptic deri temizleyicileri

Benzoyil peroxide

Azeleik asit

Antibiotikler: clindamisin eritromisin

Retinoidler: tretionin adapalene

Orta dereceli aknede (sivilce) tedavi:

Burda da topical ajanlar yanısıra oral tedavilerde uygulanır.

Antibiotikler tetrasiklin, eritromisin doksisiklin,

Kadınlarda östrojen ve antiandrojen tedaviler diane 35 , spirinololakton vb

Tedaviye dirençli aknede isotretionin

 

Şiddetli aknede (sivilce) tedavi:

Şiddetli akne (sivilce) ağızdan ilaçlarla tedavi edilir. Hasta mutlaka dermatolog kontrolünde olmalıdır.

Pekçok hasta oral isotretionin ile tedavi edilir. Bu tedavi hasta için uygun değilse

Uzun süreli antibiotikler

Kadınlarda antiandrojenler tedavi kullanılabilir.

 

ürtekir
Ürtiker

Ürtiker, hassasiyet sonucu ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar ile deride döküntüler ve kaşıntı ile kendini gösteren duruma tıpta verilen addır. Kabarıklıklar lokalize bir ödem sonucu oluşur. Bazen ödemli bir plak, bazen de ortası iyileşmiş harita tarzı bir kızarıklık olabilir.

mantar
Mantar

Mantarlar, deride ve tırnakların altında çoğalan ve ancak mikroskop ile görülebilecek küçük organizmalardır. Bu organizmalar bütün çevremizde, özellikle ayakkabı ve terliklerde, bahçede, genel kullanıma açık duşlar otel halıları gibi ortamlarda bulunurlar

melezma
Leke- melazma

Melasma deride güneş gören bölgelerde sonradan ortaya çıkan, kahverengi lekeler şeklinde kendini gösteren bir cilt sorunudur. Başlıca yüz bölgesini, özellikle de alın, yanak ve bıyık bölgesini tutar.

sigil
Siğil

Siğiller, cildimizin üst tabakasına bir virüsün yerleşmesi sonucu ortaya çıkan, iyi huylu deri kabartılarıdır. Siğile neden olan virüslere HPV (human papillomavirus) denir. Bir şekilde cildinizde kesik ya da yaralanma olduğunda bu virüslerden birini kapma olasılığınız yükselir